19 липня 2021 р. було прийнято, а 28 серпня вступило в силу рішення суду Приморського краю (Російська Федерація) про ліквідацію Далекосхідного українського духовного культурно-просвітницького центру “Просвіта” (м. Владивосток). Рішення було прийняте у відповідь на звернення Головного управління Міністерства юстиції Російської Федерації (РФ) по Приморському краю.

Україна рішуче засуджує це рішення суду як черговий прояв системної політики утисків української громади Російської Федерації з метою знищення українського громадського життя на її терені.

Як відомо, цього року Президент Росії Владимир Путін увів у дію нові репресивні закони, які впроваджують кримінальну відповідальність для російських громадян за зв’язки з так званими “небажаними” організаціями. У липні 2021 р. українські громадські організації в Росії, включно й  Далекосхідний український духовний культурно-просвітницький центр “Просвіта” (м. Владивосток), щоб захистити українську національну меншину в Росії від репресій, повідомили про їхнє вимушене рішення призупинити свою діяльність. 

Про планомірне знищення російською владою українського громадського руху свідчать ліквідація в 2010 р. Федеральної національно-культурної автономії українців Росії, у 2012 р. Об’єднання українців Росії, яке було центральною координаційною українською організацією, у 2020 р.  – регіональної організації “Сірий Клин” (м. Омськ). Україна співпрацюватиме з усіма міжнародними партнерами щодо питань системної дискримінації та інституційних загроз проти українців у РФ, зокрема, ліквідацію їх освітніх, культурних, релігійних інституцій.

Ліквідація Далекосхідного українського духовного культурно-просвітницького центру “Просвіта” (м. Владивосток) є черговим прикладом грубого порушення Росією прав людини і продовження переслідувань української національної меншини. Україна закликає міжнародне співтовариство засудити такі дії Кремля та вжити конкретних кроків задля захисту демократичних цінностей та прав людини.