Представництво Євросоюзу в Росії закликає російську владу розслідувати випадки передбачуваної торгівлі європейськими сертифікатами про вакцинацію від коронавірусної інфекції в так званому даркнеті.

У представництві ЄС у відповідь на запит видання заявили, що дуже серйозно ставляться до повідомлень про можливі випадки шахрайства, і нагадали про заборону фальсифікації документів, включаючи російські QR-коди та європейські цифрові сертифікати про вакцинацію.

«Європейський Союз продовжить уважно стежити за цим питанням, і в разі потреби буде вжито належних заходів», — заявили в диппредставництві.

У тіньовому сегменті російськомовного Інтернету публікуються пропозиції щодо продажу європейських сертифікатів вакцинації. Потенційним клієнтам пропонують вибрати країну вакцинації та препарат (AstraZeneca, BioNTech/Pfizer, Johnson & Johnson або Moderna). Середня вартість підроблених сертифікатів – 300 доларів США.

Цифрові COVID-сертифікати діють у країнах ЄС із 1 липня. Вони містяться інформація про щеплення або тестування. У багатьох країнах ЄС ці сертифікати потрібні, наприклад, для відвідування масових заходів чи ресторанів. Російський аналог цих сертифікатів — QR-коди, які у низці регіонів також використовуються для обмеження доступу нещеплених до громадських місць.

При цьому європейські COVID-сертифікати поки не визнаються у Росії, а російські — у країнах ЄС. Теоретично таке визнання можливе і без схвалення в ЄС російських вакцин, а в Росії — закордонних, проте домовленості про це поки що немає. На початку жовтня повідомлялося, що Росія досі не надала Єврокомісії документів, необхідних для взаємного визнання сертифікатів вакцинації.

В Асоціації туроператорів Росії у вівторок заявили, що іноземні туристи в масовому порядку відмовляються від турів до Росії, оскільки вони не мають російських сертифікатів, необхідних для відвідування туристичних об’єктів.

У першому півріччі 2021 року – ще до запровадження сертифікатів – Росію, за даними прикордонної служби, відвідали близько 65 тисяч іноземних туристів, що у 30 разів менше, ніж за аналогічний період до пандемії. В’їзд російських туристів у більшість країн ЄС також на даний момент неможливий.