Оголошення Росією Facebook та Instagram поза законом після оголошення діяльності материнської компанії цих сайтів, Meta Platforms, «екстремістської» є частиною посилення придушення свободи слова всередині країни після початку війни Москви з Україною минулого місяця.

Повні наслідки рішення московського суду від 21 березня незрозумілі, і справа частково пов’язана з рішенням Meta раніше цього місяця   дозволити деякі заклики до насильства   щодо російських солдатів та президента Володимира Путіна на своїх платформах.

Але це рішення вписується в ширшу кампанію, яку Кремль веде проти великих технологій і зусиль, що продовжуються з контролю потоку інформації, які прискорилися після вторгнення Москви в Україну 24 лютого.

Крім націлювання на іноземні платформи, Кремль також переслідував іноземні організації новин, що змусило багатьох піти з країни. Російська влада також ухвалила нові закони, які передбачають кримінальну відповідальність за публічні заяви про Україну, які не співпадають з офіційним поглядом Кремля на те, що він називає «спеціальною військовою операцією».

Репресії, що зростають, можуть мати серйозні наслідки для майбутнього громадянського суспільства та відкритого Інтернету в Росії і мають відлуння початку створення   великої системи інтернет-цензури,   побудованої в Китаї, відомої як «Великий брандмауер».

Протягом деякого часу Росія займала низькі позиції за показниками відкритості, але її недавні кроки щодо обмеження діяльності західних соціальних мереж та придушення висловлювань інакомислення дійсно позначилися на свободі інформації в Росії.

"У Китаї є те, що відомо як "Великий брандмауер", [і] Китай дійсно намагається домінувати в цифрових каналах поширення [з] власними національними чемпіонами", - говорить Брандт.
У Китаї є те, що відомо як «Великий брандмауер», [і] Китай справді намагається домінувати у цифрових каналах розповсюдження, [з] власними національними чемпіонами.

Одна річ, яку важливо відзначити, полягає в тому, що Росія [загалом] була досить зваженою або розважливою в тому, як вона переслідувала свої обмеження щодо великих технологій. Наприклад, він заблокував Facebook та Instagram, але зробив винятки для WhatsApp, погрожував Google, але залишив відносно необмеженим доступ до YouTube. Зараз WhatsApp і YouTube – канали, які набагато частіше використовуються населенням Росії для координації та обміну інформацією, ніж, наприклад, Facebook та YouTube.

У Росії вже давно існує жорстко контрольований інформаційний простір, але [все-таки] це зовсім інша картина, ніж у Китаї. У Росії є незалежні ЗМІ [і] є доступ до західних платформ соціальних мереж. Ось тільки не в Китаї. Недавні кроки наближають [Росію] до китайської моделі, але є істотні відмінності.

Багато говорять про те, що репресії Москви проти великих технологій прискорюють розкол Інтернету — і це так, — але зараз ми бачимо, що [він] розколюється в першу чергу на рівні контенту, який відрізняється від розщеплення на свого роду фундаментальної архітектури Інтернету.

Китай дійсно проклав цей шлях, і Росія може спробувати піти ним, але є багато причин вважати, що вона не зовсім здатна зробити це прямо зараз. У нього просто немає потужностей чіпів, а недавні кроки щодо санкцій щодо Росії лише ускладнюють для нього доступ до технологій, які йому необхідні для цього.

Таким чином, є способи, якими це веде Росію китайським шляхом, але я думаю, що є відмінності, які зберігаються.